Wernisaż z okazji 45-lecia pracy twórczej pani Alojzy Zaremby - Lipińskiej

Wernisaż z okazji 45-lecia pracy twórczej pani Alojzy Zaremby – Lipińskiej
19 maja 2017r. uroczyście otworzyliśmy wystawę z okazji 45- lecia pracy twórczej znanej tucholskiej hafciarki pani Alojzy Zaremba - Lipińskiej.

Urodziła się w Wielkim Mędromierzu. Haftu nauczyła się od mamy i o 11 lat starszej siostry. Było to już w wieku szkolnym. Dalsze zdolności do haftu doskonaliła wstępując do Zespołu Haftu Artystycznego przy Tucholskim Ośrodku Kultury w 1970 roku. W 1982 roku została zweryfikowana przez Ministerstwo Kultury i Sztuki na twórcę ludowego. Od 1992 roku już sama prowadziła Zespół Haftu Artystycznego w TOK do roku 2001. Członkiem tego zespołu jest do chwili obecnej.
Często panią Alę, bo tak na nią mówią bliscy i przyjaciele, można spotkać na kiermaszach, imprezach kulturalnych, a także podczas konkursów sztuki ludowej w Tucholi, Bydgoszczy, Linii.
Na wystawie możemy podziwiać niebywały kunszt wykonania prac. Wzory do swoich prac pani Ala komponuje samodzielnie. Najbardziej lubi haftować większe prace, jak obrusy, bieżniki, wzorem czepcowym.
Na uroczystość przybyli przyjaciele, rodzina, ale także goście m.in. przedstawiciele Kujawsko ? Pomorskiego Centrum Kultury z Bydgoszczy, Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Gminnego Ośrodka Kultury w Linii, Borowiackiego Towarzystwa Kultury. Gościliśmy także panią Renatę i Józefa Bastę, którzy rozpoczęli na terenie Tucholi promować haft borowiacki.
Życzymy pani Ali jeszcze wielu lat zdrowia i sił do promowania sztuki ludowej wśród młodego pokolenia.

Galeria:Wernisaż z okazji 45-lecia pracy twórczej pani Alojzy Zaremby - Lipińskiej

Projekt UE Facebook Youtube Instagram