Wernisaż wystawy `Wojenne rozstania`

Wernisaż wystawy `Wojenne rozstania`
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy `Wojenne rozstania`, który odbędzie się 24.02.2017 roku o godz. 10.00 - spotkanie dla młodzieży szkolnej, a o godz. 17.00 dla wszystkich zainteresowanych. Wystawa jest przygotowana przez Muzeum Historii Polskiej w Warszawie.

W ramach obchodów wybuchu II wojny światowej Muzeum Historii Polski przygotowało wystawę `Wojenne rozstania`. Pomysł tej wystawy zrodził się w trakcie trwania projektu `Rodziny rozdzielone przez historię`, w czasie trwania którego zostały zebrane relacje i dokumenty wykorzystywane do stworzenia scenariusza i koncepcji wystawy.
Ekspozycja pokazuje wojenne losy siedmiu zwyczajnych rodzin i ma na celu przybliżenie współczesnemu widzowi dramatycznych przeżyć cywilnych ofiar II wojny światowej. Każda z opowieści, oddaje indywidualny wymiar historii, jednocześnie pokazuje różne aspekty wojennych losów Polaków.
Wiodącym motywem jest motyw rozstania – rozdzielenia rodziny (aresztowania, wywózki, roboty przymusowe, zagubienie w czasie wojennej zawieruchy, ucieczki itd.). Pokazaliśmy różne odmiany polskich losów – rodziny z Polski centralnej, Kresów, Pomorza, Śląska, jak również losy żydowskiej dziewczynki ukrywanej w katolickim sierocińcu.
Jakich wyborów dokonywali wówczas zwykli ludzie, czym było dla nich rozdzielenie, jak radzili sobie z rozłąką ? – to podstawowe pytania, wokół których skonstruowana jest narracja wystawy.

Projekt UE Facebook Youtube Instagram