Spotkanie z podróżnikiem Piotrem Wnukiem

Spotkanie z podróżnikiem Piotrem Wnukiem

Poniżej kilka słów oraz pięknych fotografii od podróżnika Piotra Wnuka, z którym spotkanie odbędzie się już 24 marca 2023 r. w Tucholskim Ośrodku Kultury:

„Laos – ludowe zwyczaje i przesądy.”

Opowiem o swoich trzech podróżach do Laosu. Zrelacjonuję codzienne życie animistycznych społeczności zamieszkujących laotańskie wioski, w których pomieszkiwałem. Odpowiem na pytanie: dlaczego nie można zapukać do czyjegoś domu? Wspomnę, w jaki sposób szaman może odpędzić nadciągające nieszczęście. Nadmienię także, jak smakują czerwone mrówki oraz powiem o ich leczniczym zastosowaniu. Wspomnę także o wspaniałej laotańskiej kawie z płaskowyżu Bolaven.

Pokażę, jak wytwarza się materiały tkane na krośnie. Powiem także, z jakiej grupy etnicznej pochodzą kobiety, które stosują technikę batikową przy produkcji ubrań.

Zilustruję – jak wyglądają bramy wraz z totemami, które znajdują się przy wjeździe i wyjeździe z wiosek grupy etnicznej Akha – i opowiem o ich znaczeniu. Lokalne wierzenia i rytuały są ważną częścią codziennego życia tej społeczności. Będzie też sporo o kulturze rdzennych mieszkańców innych grup etnicznych zamieszkujących Laos – oraz o ich animistycznych wierzeniach.

Pozdrawiam!
Piotr Wnuk

Spotkania odbędą się o godz. 9:00 i 11:00. Koszt biletu 5 zł – bilety do nabycia w sekretariacie TOK.

Projekt UE Facebook Youtube Instagram