Polska Światłoczuła od siedmiu lat trafia z dobrymi polskimi filmami do miejscowości, w których brakuje kina. Na zaproszenie Doroty Kędzierzawskiej i Arthura Reinharta – inicjatorów projektu – odpowiedział dźwiękowiec Mirosław Makowski, który będzie gościem kolejnej filmowej podróży. Weźmie on udział w spotkaniach z widzami po projekcji filmu „Zimna wojna”. W Tucholi pokaz i spotkanie z twórcą odbędzie się w sobotę 15 grudnia 2018 r. o godz. 18:00 w TOKu.
Wstęp na pokaz jest bezpłatny (darmowe wejściówki do odbioru od 05.12.2018 r. w: Starostwie Powiatowym w Tucholi; Zespole Szkół Ogólnokształcących w Tucholi; Urzędzie Gminy w Tucholi oraz Tucholskim Ośrodku Kultury).
Najnowszy film Pawła Pawlikowskiego, który nieustająco święci festiwalowe triumfy w Polsce i na świecie, opowiada o miłości Zuli i Wiktora, która wybucha gwałtownie i jednocześnie stale jest gaszona i wystawiana na próbę przez niesprzyjającą temu uczuciowi rzeczywistość. To opowieść o międzyludzkiej fascynacji, o czekaniu, tęsknocie i niepowstrzymanej chęci życia razem. A wszystko odbywa się na tle (a może równolegle z?) ludowych pieśni i tańców, które zachwycają swoją organicznością.
Wybrane nagrody: Złota Palma w Cannes dla najlepszego reżysera, Europejska Nagroda Filmowa za najlepszy montaż (Jarosław Kamiński), Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za najlepszy film, najlepszy montaż, najlepszy dźwięk (Mirosław Makowski i Maciej Pawłowski), Srebrna Żaba na Festiwalu Camerimage w Bydgoszczy za najlepsze zdjęcia (Łukasz Żal).
Projekcja filmu odbędzie się w sobotę 15 grudnia 2018 r. o godzinie 18:00 w Tucholskim Ośrodku Kultury. Po filmie odbędzie się spotkanie i rozmowa z Mirosławem Makowskim. Widzowie będą mogli podzielić się swoimi przemyśleniami, zadać pytania oraz poznać ciekawostki o kulisach powstawania filmu. Rozmowa będzie transmitowana na żywo za pośrednictwem strony internetowej projektu Polska Światłoczuła.
Polska Światłoczuła to działający od 2011 roku projekt reżyser Doroty Kędzierzawskiej i operatora Artura Reinharta. Ma on na celu prezentację najlepszych polskich filmów oraz umożliwienie spotkania z ich twórcami w miejscowościach pozbawionych kin. O szczegółach projektu można dowiedzieć się więcej na naszej stronie internetowej: http://polskaswiatloczula.pl/
Zachęcamy również do śledzenia Polski Światłoczułej na Facebooku (facebook.com/polskaswiatloczula), na którym prowadzone są transmisje na żywo ze spotkań, które odbywają się po każdej projekcji, w każdym miejscu, do którego jeździmy. Projekt jest również na Instagramie (instagram.com/polska_swiatloczula), na którym udostępniane zostają zakulisowe materiały z tras.