"Najgorsze, że to wydarzyło się naprawdę" - relacja z wycieczki do Gdańska

„Najgorsze, że to wydarzyło się naprawdę” – relacja z wycieczki do Gdańska

W środę 22 maja 2019r. laureaci gminnego konkursu plastycznego pn. „Nigdy Więcej Wojny” pojechali na jednodniową wycieczkę do Gdańska. Odwiedzili Europejskie Centrum Solidarności oraz Muzeum II Wojny Światowej.

Oba obiekty zachwycają architekturą. Na dachu Europejskiego Centrum Solidarności cała grupa skorzystała z tarasu widokowego by podziwiać panoramę Gdańska i Stoczni Gdańskiej. Dla odmiany ekspozycja w Muzeum II Wojny Światowej znajdowała się 14 metrów pod ziemią. Oba obiekty są pełne multimediów, które w ciekawy sposób prezentują historię. W Europejskim Centrum Solidarności dzieci wsiadały do suwnicy stoczniowej, a także mogły obejrzeć medal Literackiej Nagrody Nobla Czesława Miłosza.

W Muzeum II Wojny Światowej czuć było atmosferę wydarzeń z tamtych lat. Dzieci zasiadły w przedwojennych ławkach szkolnych, a także obejrzały mieszkanie z 1939r, następnie to samo mieszkanie w 1943r., a na końcu z 1945r. Skala zniszczeń i poziom życia w czasie wojny zaskoczyły wszystkich. Uczestnicy wycieczki przespacerowali się także przedwojenną ulicą, aby na zakończenie zwiedzania przejść jej ruinami.

Oba muzea zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Dzieci zaczerpnęły kawał historii ale także sami wykazali się ogromną wiedzą . Wyjazd zgodnie podsumowali – najgorsze, że to wydarzyło się naprawdę.

 

Wycieczka zrealizowana była w ramach projektu „Droga do Wolności”.

Projekt dofinansowano ze środków Gminy Tuchola.

Organizatorzy: Tucholski Ośrodek Kultury i Stowarzyszenie Tucholski Pegaz.

 

         

Galeria:"Najgorsze, że to wydarzyło się naprawdę" - relacja z wycieczki do Gdańska

Projekt UE Facebook Youtube Instagram