`Kartoteka`
Reżyseria: Piotr Ratajczak
#<_fot/galerie/161/logo_btd_kolor-rgb.jpg
#<_fot/galerie/161/mkidn-01_cmyk_copy.jpg
#<_fot/galerie/161/it_logo_prev.jpg
`Kartoteka` to kanon polskiej literatury, polskiego dramatu drugiej połowy XX wieku.
W momencie premiery tekst Tadeusza Różewicza ukazywał kryzys społeczeństwa i jednostki zmagającej się z demonami wojny, komunizmu, w świecie zdegradowanym, gdzie wszelkie umowy dotyczące sensu życia przestają mieć jakiekolwiek uzasadnienie. Bohaterem jest każdy z nas, a może nie ma go wcale. Jesteśmy chodzącą pustką, sygnalizował Różewicz. Czytana dzisiaj `Kartoteka` uzupełniana lekturą `Kartoteki Rozrzuconej` czy tez ostatnimi poematami Różewicza pokazuje nam współczesny świat, w nieustannym medialnym hałasie, chaosie, i pokazuje nam człowieka bez tożsamości zagadującego rzeczywistość, recytującego siebie, przeraźliwie samotnego w świecie newsu i reklamy.
OBSADA:
1. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska - Matka , Tłusta kobieta, Dziennikarz.
2. Agnieszka Przepiórska (gościnnie) - Olga, Niemka.
3. Artur Paczesny - Ojciec, Bobik, Dziennikarz 1.
4. Wojciech Rogowski - Bohater .
5. Artur Czerwiński - Gość w cyklistówce, Kelner, Dziennikarz 6.
6. Jacek Zdrojewski - Wujek, Dziennikarz 4, Nauczyciel.
7. Borchardt Marcin - Przyjaciel z dzieciństwa, Prezes Gruby, Wrona, Dziennikarz 5.
Reżyseria -Piotr Ratajczak
Dramaturgia - Jan Czapliński
Scenografia - Matylda Kotlińska
Kostiumy - Beata Jasionek
Teatr Polska
#>_fot/galerie/161/teatrpolska_logo_color.jpg
Teatr Polska jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców mniejszych miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej.
Celem projektu jest promocja ciekawego repertuaru wśród środowisk pozbawionych kontaktu z twórczością teatralną oraz zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Projekt ma także otworzyć możliwości współpracy między teatrami a ośrodkami kultury i ułatwić poznanie nowych miejsc i przestrzeni, w których można wystawić przedstawienie teatralne.
Inspiracją dla projektu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.
Do tegorocznej, czwartej już, edycji programu Teatr Polska zgłosiło się 86 spektakli. Spośród nich Komisja Artystyczna wyłoniła 15 przedstawień, które tym samym zakwalifikowały się do drugiego etapu oraz dodatkowo wskazała 5 rekomendowanych spektakli. Ostatecznie Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 15 teatrom, które odwiedzą 92 miejscowości w całej Polsce ze 175 prezentacjami.
W tegorocznej edycji projektu biorą udział:
Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego z Koszalina, Bydgoski Teatr Lalek `Buratino`, Centrum Kultury w Lublinie, Stowarzyszenie `Kochanowski` z Opola, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Teatr Klinika Lalek/ Wrocławski Teatr dla Dzieci, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr Ochoty z Warszawy, Teatr Ósmego Dnia z Poznania Teatr Polski im. Hieronima Konieczki z Bydgoszczy, Teatr Polski z Poznania, Teatr Provisorium
z Lublina, Teatr Wierszalin z Supraśla, Teatr Współczesny w Szczecinie, Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego.
Projekt realizowany w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego TEATR POLSKA ze środków MKiDN.
Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl
Bilety w cenie 8 zł, do nabycia w Tucholskim Ośrodku Kultury
27.10.2012
19:00
Sala Widowiskowa TOK