FINISAŻ Wystawy Borowiackiej Sztuki Ludowej

FINISAŻ Wystawy Borowiackiej Sztuki Ludowej

Zapraszamy Państwa na finisaż Wystawy Borowiackiej Sztuki Ludowej, który odbędzie się w piątek 18 sierpnia 2023 r. o godz. 17:00. Wydarzenie rozpoczniemy w sali wystaw Tucholskiego Ośrodka Kultury, po czym zejdziemy do restauracji „Pod Halabardami” na panel dyskusyjny nt. „Jak przenieść sztukę ludową do współczesnych wnętrz?”. Tam, przy kawie i herbacie, porozmawiamy na powyższy temat z gośćmi specjalnymi – łączącymi na co dzień wiedzę o wnętrzach i sztuce. Będą to:
– Maria Ollick – Borowiackie Towarzystwo Kultury;
– Elżbieta Pieczka – Pracownia rękodzieła „Rustykalna Chata Eli”;
– Grażyna Wojcieszko – Dom Pracy Twórczej „czAR(T) Krzywogońca”;
– Ewa i Marek Mieruszewscy – Agroturystyka i galeria sztuki „Gacanek”;
– Sambor Mieruszewski – architekt.

Sztuka ludowa w dużej mierze jest sztuką użytkową, a jak pisała Wanda Szkulmowska w książce „Sztuka ludowa kujaw. Przeszłość i teraźniejszość”: Dziś częściej spotkać ją można w miastach niż na wsiach, wykonuje się przedmioty sztuki ludowej na sprzedaż dla odbiorców spoza własnego kręgu […]. Nowi odbiorcy mają inne potrzeby i gusta, więc też i współczesna sztuka ludowa znacznie nieraz odbiega od zabytkowych pierwowzorów. Jest już zupełnie innym zjawiskiem.
Chcemy by panel dyskusyjny podczas finisażu stał się dla dekoratorów i miłośników wystroju wnętrz inspiracją do wprowadzenia pod współczesne strzechy rustykalnego stylu borowiackiego. Sztuko ludowa – żyj!

Tym wydarzeniem zamykamy Wystawę Borowiackiej Sztuki Ludowej.

Projekt UE Facebook Youtube Instagram