Któż z nas Słowian, a tym bardziej Borowiaków, nie kocha swoich korzeni, historii nie tej wielkiej, ale tej najbliższej, intymnej, codziennej.
Wkrótce w Tucholi po raz kolejny będziemy mogli dać się ponieść wirowi historii a przy tym świetnie się bawić, podczas Dnia Folkloru Borowiackiego. Jak zwykle KGW w Karczmie Borowiackiej zaserwuje najznakomitsze, nie rzadko nagradzane, potrawy ze starych zapisków naszych prababek. Wokół placu zamkowego rozciągną się mnogo wyrobnicy, czeladnicy, artyści i… biesiadnicy. Będzie można na własne oczy zobaczyć jak to się masło robiło, jak tradycyjnie kapustę kisiło, jak wełnę przędło, gamplowało i filcowało. Chętni będą mogli spróbować swoich sił w garncarstwie, kowalstwie, wikliniarstwie a nawet w zawodzie bednarza. Na scence nie zabraknie śpiewów i tańców tradycyjnych, a od ilości konkursów i wspaniałych nagród nie jednemu może zakręcić się w głowie. Pogoda zapowiada się wyśmienita i w sukurs jej każdy odwiedzający te poletko historycznej biesiady nie będzie mógł się powstrzymać od śmiechu i radości.
Serdecznie zapraszamy na jedno z najwspanialszych spotkań z rdzenną kulturą w Tucholi. Już 20 VII 2013 na Placu Zamkowym, tuż przy Tucholskim Ośrodku Kultury w godzinach od 12:00 – 19:00.
Co się będzie działo w Raciążu?
17 VIII. 16:00 – 24:00
Festyn Kasztelański pośród braw i tańców, pośród rozlicznych straganików, muzyki w Raciążu, jak i w Grodzie Kasztelania historia rozpocznie się na nowo. Zaistnieją niepowtarzalne okazje zmierzyć się w konkursach z epoki rycerzy. Zarówno w konkurencjach indywidualnych, jak i drużynowych. Będzie zabawnie, ale nie obejdzie się bez małego dreszczyku. Rycerze na pewno nie poskąpią szkoły fechtunku dla najśmielszych z publiczności. W Raciążu pojawią się dwie osady średniowieczne, pierwsza rzemieślnicza, a druga Średniowiecznego Jadła. Wkoło rozstawi się wielkie obozowisko rycerskie. Co chwilę będzie można wybrać się specjalnym pojazdem do grodu Kasztelania, gdzie będzie można usłyszeć wspaniałe historie o tymże miejscu.
Co tu wiele pisać, to trzeba zobaczyć, to trzeba przeżyć!
Gorąco zapraszamy na oba wyjątkowe spotkania z żywą historią i kulturą ludową naszego regionu!