ARTwycieczka do Krakowa (fotorelacja)

ARTwycieczka do Krakowa (fotorelacja)

W dniach 16-18 sierpnia 2023r. młodzież ze Sztukarnia przebywała na trzydniowej wycieczce w Krakowie.

W pierwszy dzień podopieczni Sztukarni mieli okazję zapoznać się z kulturą japońską. Tematyką były GÓRY. Te w Japonii – Fudżi oraz te polskie – TATRY. Podczas warsztatów artystycznych młodzi artyści wykonywali grafikę. Prace naznaczone estetyką polskich artystów oraz tą specyficzną japońską – wyszły obłędnie! Prowadząca zajęcia zwróciła uwagę na wysoki poziom wykonanych prac oraz kulturę „sztukarnianej” grupy.

Kolejny dzień to zwiedzanie wystawy malarstwa w Sukiennicach. Młodzież poznała sztukę oświecenia i romantyzmu, szkołę akademicką (m.in. Jana Matejko), ale także dzieła Chełmońskiego, Wyczółkowskiego, Podkowińskiego i Malczewskiego. Wymieniać można dłuuugo. Cieszy, że to nie są obce tematy. Podopieczni Sztukarni dużo już wiedzą, dużo widzieli poprzez realizację projektu ARTwycieczek i świetnie potrafią interpretować dzieła. Kolejnym punktem dnia była lekcja muzealna w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wystawa sztuki XX i XXI wieku robi ogromne wrażenie. Znów Malczewski, Chełmoński i Wyczółkowski, następnie Łempicka, eteryczna Boznańska, a potem Nowosielski, Fangor, Kantor i wielu innych. Tu nasi młodzi artyści wykazali się w formułowaniu swoich opinii, krytyki, opisywaniu dzieł. Prowadząca Sztukarnię Katarzyna Piotrowska podkreślała że była z wszystkich bardzo dumna! Po intensywnym dniu był czas na leniuchowanie, kino plenerowe oraz wieczorny spacer po Krakowie.

W ostatnim dniu wycieczki punktem, który nie sposób było pominąć był Wawel. Tam odbył się Urban Scetching. Następnie w Muzeum Narodowym w Krakowie młodzież obejrzała wystawę pn. MATEJKO. MALARZ I HISTORIA.

To były bardzo intensywne trzy dni. Wszyscy wrócili zadowoleni i już w głowach planują kolejne ARTwycieczki…

Projekt UE Facebook Youtube Instagram