5 lat CAMERATY

5 lat CAMERATY
Uczta dla ucha!

Krótka historia CAMERATY

Chór Camerata jest amatorskim, 4-głosowym chórem mieszanym od początku działającym przy Tucholskim Ośrodku Kultury. Powstał z inicjatywy Marzenny Tyrańskiej przy ogromnym wsparciu i zaangażowaniu ówczesnej Pani dyrektor TOKu Renaty Basta.

Ogłoszenia w sprawie naboru do chóru pojawiły się w kwietniu 2007 roku, a pierwsze próby rozpoczęły się już w maju. Pierwszy koncert natomiast odbył się 11 listopada 2007 roku w TOKu. W programie znalazły się okolicznościowe pieśni patriotyczne i rozrywkowe.

Członkami chóru są ludzie zróżnicowani wiekowo, wykonujący różne zawody, pełniący różnorodne funkcje społeczne i zawodowe. To 40?osobowa grupa mieszkańców Powiatu Tucholskiego – z Tucholi, Stobna, Raciąża, Cekcyna, Bysławia, Lubiewa, Płazowa i Obrowa.

Dla wszystkich chórzystów, bez wątpienia, śpiew jest ogromną pasją, okazją do kulturalnego i aktywnego spędzania czasu wolnego. Daje możliwość zaspokojenia ciekawości i szansę na poszerzenie wiedzy oraz doświadczeń muzycznych. Wspólnie spędzany czas na wielogodzinnych próbach, trema przed konkursami i koncertami, doznania podczas koncertów powodują, że jeszcze 5 lat temu obca sobie grupa ludzi, stała się jedną wielką ?muzyczną rodzinką?.

W repertuarze chóru znajdują się klasyczne utwory chóralne, pieśni religijne, kolędy, ludowe, patriotyczne, biesiadne i okolicznościowe.

Camerata aktywnie uczestniczy w wielu przedsięwzięciach kulturalnych miasta i środowiska. Jest pomysłodawcą i inicjatorem różnorodnych imprez oraz koncertów o charakterze świeckim i religijnym. Do tradycji należą coroczne koncerty kolęd.

Podczas 5 letniej działalności chór zaprezentował się w ponad 30 koncertach i 15 imprezach kulturalnych. Uświetnił 13 mszy i uroczystości kościelno ? patriotycznych. Reprezentował Tucholę w 9 konkursach, spotkaniach i przeglądach chóralnych. Występował w Toruniu, Inowrocławiu, Chełmnie, Czersku, Drzycimiu, Kęsowie, Śliwicach, Bysławiu, Lubiewie, Raciążu i Chojnicach. Reprezentował Tucholę i Powiat Tucholski w XXXI Przeglądzie Artystycznym Chórów Województwa Kujawsko-Pomorskiego ?Wiosna w Solankach? w Inowrocławiu w 2010 oraz podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Maryjnej ?Ave Maria? w Chojnicach w 2012 roku.
W 2010 roku Camerata zdobyła I miejsce w XII Festiwalu Pieśni Chóralnej w Czersku oraz Brązowe Pasmo w II Turnieju o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni w Chełmnie.
W roku 2012 dwukrotnie zdobyła III miejsca w ogólnopolskich konkursach – w Czersku i w Chełmnie.

Próby chóru odbywają się w TOK, w każdą środę od godz.18.00.

zdjęcia J.Basta

Galeria:5 lat CAMERATY

Projekt UE Facebook Youtube Instagram