Wystawa Sztuki Ludowej z Borów Tucholskich

Wystawa Sztuki Ludowej z Borów Tucholskich
Zapraszamy do zwiedzania wystawy w sali wystaw TOKu.

Sala wystaw pękała w szwach, gdy o godzinie 16:00 dyrektor Tucholskiego Ośrodka Kultury Piotr Mówiński wraz z Marią Ollick otworzył coroczną wystawę poświęconą sztuce ludowej w Borach Tucholskich. Pani Maria w swoim krótkim wystąpieniu wyjaśniła istotę sztuki ludowej, która mimo naporów kultury masowej nadal walczy o swoje miejsce na artystycznej mapie Polski. Przypomniała także, że tego typu wystawy odbywają się corocznie od 1967 r., co udowadnia że nie jest to sztuka umierająca. Wystawa ma nie tylko cieszyć oczy, ale też duszę dodała na koniec, zachęcając do wnikliwego przyglądania się dziełom, w które każdy z artystów włożył tyle samo pracy, co serca i poświęcenia.
Po zapoznaniu się z wystawą zgromadzeni udali się do sali widowiskowej, w której odbył się interesujący wykład Pani Marii. Odczyt dotyczył kultury borowiackiej w oczach dawnych naukowców z początku XX w. Słuchacze mogli poznać zagadnienia z dziedzin: geograficznej, lingwistycznej, czy nawet etnograficznej na temat swojej małej ojczyzny. Po wykładzie zabrała głos pani Wanda Szkulmowska – autorytet intelektualny wielu mieszkańców Kujaw i Pomorza, zarazem autorka książek poświęconych sztuce ludowej w Borach Tucholskich. Swoim wystąpieniem wniosła wiele światła do uroczystości. Spokojnym ciepłym głosem dodawała otuchy zgromadzonym twórcom, aby nie rezygnowali nigdy z podjętej pracy artystycznej, która posiada wartości dużo istotniejsze od tych materialnych. Ponaglała też do zachęcania młodych ludzi, aby aktywnie uczestniczyli w tworzeniu sztuki ludowej, by ta nie uległa zapomnieniu.

Na zakończenie uroczystości przyszedł czas na wyrazy uznania. Zarówno te oficjalne, jak i zupełnie prywatne. Podziękowania i gratulacje dla pań: Marii Ollick i Wandy Szkulmowskiej złożyli wiceburmistrz Tomasz Stybaniewicz oraz Piotr Mówiński. Twórcom zostały wręczone pisemne podziękowania. Zebrani oddali cześć zmarłym twórczyniom minutą ciszy.
Uwieńczeniem obchodów była prawdziwa borowiacka uczta, która odbyła się w restauracji `Pod Halabardami`. Tak zakończył się dzień święta sztuki ludowej.
@Tym, którym nie udało się przyjść, przypominam o dniu Folkloru Borowiackiego, który odbędzie się 25.08.2012 w parku przy Tucholskim Ośrodku Kultury. Wyjątkowe spotkanie z kulturą borowiacką, którego nie można przegapić.

Projekt UE Facebook Youtube Instagram