Wernisaż wystawy prac Dariusza Delika

Wernisaż wystawy prac Dariusza Delika

W piątek 5 listopada w Tucholskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż prac Dariusza Delika. Wystawa składa się z 20 obrazów olejnych powstałych głównie w ostatnim dziesięcioleciu. Jest kontynuacją konsekwentnie eksploatowanego przez autora od ćwierćwiecza tematu ogrodu. Dariusz Delik uprawia swoje ogrody – uprawia je malując. Niczym ogrodnik przenosi w obszar swoich kompozycji i zamyka w kadrach obrazu wybrane, wyselekcjonowane z otoczenia fragmenty świata roślin. Drobiazgowy sposób odzwierciedlania kontemplowanej natury, przywiązanie do detalu, wnikanie w głąb tajemnicy wzrastania, wegetacji i rozkwitania jest wyrazem pragnienia przeniesienia do sztuki pewnej miary naturalizmu, bezpośredniości – uzyskania wiarygodności bez konieczności budowania nowej, skomplikowanej formalnie rzeczywistości. Wyobraźnie artysty ożywiają fotografie, nie tylko z uwagą przypatruje się przyrodzie ale i ją fotografuje. Ze zdjęć korzysta jak z luźnych notatek. Kreuje świat, który jest zarazem fragmentem i całością zamkniętą w prostokącie płótna, ale także otwartą, bo przedstawiającą cząstkę którą można rozszerzać.

Tytuł wystawy „Ogrody otwarte” nie tylko określa sposób obrazowania rzeczywistości ale jest rodzajem przewrotnego dialogu z tradycją tzw. „ogrodu zamkniętego” (hotrus conclusus). Dodatkowe, nieprzewidziane znaczenie tytułu wystawy przyniosło samo życie. Zmęczeni kolejnymi miesiącami przedłużającego się lockdownu wszyscy czekaliśmy na wielkie otwarcie, a hasło „Ogrody otwarte” brzmi jak nasz wspólny okrzyk radości.

Dariusz Delik to członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Dyrektor Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Prowadzi aktywną działalność artystyczną, jest autorem wielu projektów i programów edukacyjno-artystycznych, wystaw prac oraz konkursów twórczości dziecięcej. Swoje prace malarskie prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Kilkakrotnie był laureatem organizowanego przez Okręg Toruński ZPAP konkursu Dzieło Roku. Jest członkiem Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA.

Galeria: Wystawa prac Dariusz Delika

Projekt UE Facebook Youtube Instagram