Spektakl "Historia Calineczki"

Spektakl „Historia Calineczki”

We wtorek 27 września 2022r. w sali widowiskowej Tucholskiego Ośrodka Kultury spotkały się dzieci w wieku od 4 roku życa d uczniów 3 klas szkół podstawowych. Czekał na nich spektakl w wykonaniu Teatru „Baj Pomorski” z Torunia pt. „Historia Calineczki”.

Trójka aktorów otworzyła przed publicznością wielką, zaczarowaną książkę, z której wyłonili się ukryci tam przez Andersena bohaterowie.

Nad światem tym panowali aktorzy – animatorzy lalek. Ich dowcipne zachowania, komentarze, a niekiedy spory nadawały przedstawieniu dodatkowy walor teatralny. „Historia Calineczki” to ciepła opowieść z piękną scenografią i piosenkami budującymi baśniową aurę przedstawienia.

Przy realizacji spektaklu pracowali tacy artyści, jak Bogdan Hołownia, Tomasz Kamiński, Małgorzata Mikielewicz, Bohdan Głuszczak, czy nieżyjący już, a do dziś bardzo ciepło wspominany przez aktorów, uznawany za niepodważalny autorytet i dobrego ducha tej realizacji aktor Baja Pomorskiego – Włodzimierz Zawicki, który użyczył swojego głosu samemu Andersenowi.

Spektakl otrzymał Nagrodę Główną „Kryształowego Andersena” oraz nagrody za rolę aktorską, scenariusz, scenografię i muzykę na I Festiwalu Widowisk dla Dzieci i Młodzieży „Na ziarnku grochu” w Krakowie w 2003 r.

Realizatorzy:

Autor: Hans Christian Andersen

Reżyseria: Agnieszka Niezgoda i Jacek Pietruski

Scenografia: Małgorzata Mikielewicz

Choreografia: Izabela Gordon-Sieńko

Muzyka: Tomasz Kamiński

Muzykę w studio Teatru nagrali: Piotr Dołęgowski, Andrzej Gulczyński, Bogdan Hołownia, Tomasz Kamiński, Tomasz Kurjata, Mirosław Lewandowski, Grzegorz Minicz, Jarosław Szymeczko

Inspicjent: Hanna Grewling-Murawska

Premiera: 24.01.1994

Czas trwania: 80 min. (z przerwą)

Galeria: Spektakl "Historia Calineczki"

Projekt UE Facebook Youtube Instagram