Przasnyski batik w TOK

Przasnyski batik w TOK
Tucholski Ośrodek Kultury zaprasza na wystawę pn. `Przasnyski batik`. Wernisaż odbędzie się w piątek 18 marca 2016r. o godz. 17.00 w salach wystaw TOK. Wstęp wolny.

Pracownia batiku `MAMUT` działa w ramach Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu od 2006r. Jak sama nazwa wskazuje zajmuje się ona specyficznym rodzajem sztuki, jakim jest batik – tym terminem określa się oryginalny sposób wytwarzania barwnych tkanin przy pomocy wosku oraz wielokrotnego nakładania barwników do tkanin. Technologia batiku wywodzi się z terenów dawnych Indochin, czyli dzisiejszej Tajlandii, Laosu, Kambodży a zwłaszcza indonezyjskiej Jawy. Dawniej, (ale i obecnie) metodą batiku wytwarzano materiały użytkowe – tkaniny na ubrania, zasłony itd. Obecnie jest to również niezwykle efektowny rodzaj sztuki. Niecodzienne właściwości batiku ujawniają się głównie w dwustronności prac, wspaniałych efektach podświetlania prac wykonanych tą technologią oraz niepowtarzalnych żyłkowaniach, które powstają pod wpływem pękającego wosku.
Pracownia Batiku MAMUT stworzona została i nadal jest prowadzona przez Tomasza Jakubowskiego, instruktora plastyki w MDK Przasnysz. Zrodziła się z pasji ale również zdrowego i twórczego klimatu panującego wśród ludzi związanych z przasnyską placówką kultury. Rozpoczęło się od eksperymentów i prób. Potem zaczęły się pojawiać prace, które po raz pierwszy zaprezentowane zostały w Parku Miejskim podczas Dni Przasnysza 2006. Obecnie na zajęcia uczęszcza regularnie kilkanaście osób, młodzieży i dorosłych.
Przez ok. 9 lat funkcjonowania Pracowni Batiku MAMUT Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu powstało kilkaset batików, w tym wiele scenograficznych, które wyróżniają bardzo duże rozmiary. Zdjęcia prac posłużyły jako oprawa graficzna tomiku poezji Grzegorza Walczaka `Sopel słońca`, który wydany został w 2007r. Batiki wykonane w pracowni `MAMUT` służyły jako oprawa scenograficzna wielu imprez oraz spektakli organizowanych w przasnyskiej placówce. Zdobią również przasnyski dom kultury oraz znajdują się w kolekcjach w Polsce i za granicą. Pracownia organizuje warsztaty i pokazy dla placówek oświaty i kultury. Tradycją stało się również wykonywanie batiku na żywo na stoisku MDK podczas Dni Przasnysza. W 2013 roku tak wykonana praca podarowana została zespołowi BRACIA.
Jednym z najważniejszych wydarzeń dla Pracowni była organizacja I Przasnyskiego Pleneru Batiku w lipcu 2012r. Wzięło w nim udział kilkunastu artystów z całej Polski a gośćmi honorowymi były Dr Maria Wrońska – Friend – światowej sławy badacz techniki batiku oraz Dr Katarzyna Schmidt – Przewoźna – jeden z najlepszych w Polsce ekspertów w dziedzinie barwienia naturalnego. Plener trwał tydzień, towarzyszyły mu dwie wystawy, wykłady oraz pokazy filmów dokumentalnych. Ciekawymi efektami pleneru był artykuł w brytyjskim piśmie branżowym BATIK GUILD mówiący o przebiegu imprezy oraz to, że jedna z przasnyskich prac powędrowała do kolekcji Dr Marii Wrońskiej – Friend i jest prezentowana w Australii.
W roku 2014 kolekcja pracowni `Muzycy w batiku` doczekała się wydania albumu obejmującego 94 prace, które powstały w pracowni w latach 2012-2014. Publikacja finansowana przez Miasto Przasnysz rozesłana została do wielu placówek kultury w Polsce oraz na świecie.

Grupę artystyczną Pracowni Batiku MAMUT tworzy obecnie kilkanaście osób zaangażowanych w działania związane z batikiem oraz inne przedsięwzięcia kulturalne. Pracownia posiada i rozwija trzy kolekcje prac (`Muzycy w batiku`, `Ikona-Batik-Inspiracje` oraz `Kompozytorzy`), które prezentowane były dotychczas w Przasnyszu, Szreńsku, Lublinie, Warszawie, Serocku, Ciechanowie, Chorzelach, Mławie, Żurominie, Lidzbarku, Pawłowie Kościelnym, Makowie Mazowieckim, Opolu, Srebrnej Górze, Kutnie, Nowosybirsku, Tucholi, Wrocławiu, Wilnie, Zambrowie i Ostrowi Mazowieckiej. Łącznie, biorąc pod uwagę, że w niektórych z tych miast zbiory batików wykonanych w Przasnyszu były prezentowane kilkakrotnie, daje to 38 wystaw i prezentacji.

Galeria:Przasnyski batik w TOK

Projekt UE Facebook Youtube Instagram