Audycje Muzyczne dla dzieci i młodzieży

Audycje Muzyczne dla dzieci i młodzieży

Tucholski Ośrodek Kultury i Stowarzyszenie „Tucholski Pegaz” zaprasza na cykl koncertów filharmonicznych dla dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, młodzieży gimnazjalnej i szkół średnich. Projekt dofinansowano ze środków Gminy Tuchola w roku 2019.

Wykonawcami spotkań będą artyści muzycy z Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Koncerty zwane audycjami muzycznymi realizowane będą przy udziale czterech osób – trzech muzyków i osoby prowadzącej, omawiającej temat i prezentowane na żywo utwory.

Każdorazowo odbywać się będzie 1 spotkanie o godz. 9.00 – dla uczniów wymienionych szkół i dzieci z przedszkoli.

Liczba miejsc jest ograniczona.

W związku z powyższym, jeżeli dokonana będzie rezerwacja miejsc i z jakichś powodów uczniowie nie będą mogli wziąć udziału w spotkaniu, należy odpowiednio wcześniej odmówić rezerwację, z której będą mogli skorzystać inni zainteresowani.

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w audycjach muzycznych.

Rezerwacje terminów na poszczególne programy oraz więcej informacji w impresariacie TOK, tel. 52/3343388 wew. 27.

Miejsce realizacji – sala widowiskowa TOK.

Proponujemy następujące tematy koncertów :

26 marca

godz. 9.00-9.45 – szkoły podstawowe, średnie, gimnazja

Hiszpański zawrót głowy

W marcu zaprezentujemy muzyczny przewodnik po Hiszpanii. Odwiedzimy między innymi Katalonię i Andaluzję. Muzyka hiszpańska porwie słuchaczy ekspresją i charakterem. Melodie grane na gitarze podkreślą dźwięki kastanietów. Nie zabraknie ognistego, pełnego temperamentu flamenco oraz rytmicznego bolero. Viva España!

26 kwietnia

godz. 9.00-9.45 – szkoły podstawowe, średnie, gimnazja

Polak – Węgier dwa bratanki

To słynne wyznanie ponadnarodowej przyjaźni zna każdy Polak i każdy Węgier. Podczas kwietniowego koncertu sprawdzimy, czy głębokie przekonanie Polaków o podobieństwie obu narodów, dotyczy również muzyki. Spotkanie wypełnią

Kompozycje oparte na węgierskich motywach ludowych. Zabrzmią niezwykle efektowne czardasze. Nie zabraknie tez polskich akcentów.

21 maja

godz. 9.00-9.45 – szkoły podstawowe, średnie, gimnazja

Śpiewnik domowy

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę urodzin Artysty. W maju, czyli miesiącu, w którym przyszedł na świat kompozytor, wsłuchamy się w jego twórczość. Poznamy dzieła twórcy opery narodowej, zajrzymy do Śpiewnika domowego, spróbujemy zaśpiewać jedną z trzystu zawartych w nim pieśni.

11 czerwca

godz. 9.00-9.45 – przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja

Z muzyką dookoła świata

Czas na muzyczną wycieczkę. Czerwcowy koncert bogaty będzie w zróżnicowane rytmy, ciekawe melodie i oryginalne brzmienia. Sezon artystyczny zakończymy przy muzyce z różnych krajów, a nawet kontynentów. Zabrzmią kompozycje najbardziej znane i lubiane przez publiczność.

8 października

godz. 9.00-9.45 – szkoły podstawowe, średnie

Garść dźwięków, szczypta ciszy – czyli rytm

Rytm jest wszędzie. Zaobserwować go można w przyrodzie i codziennym życiu – w następstwie pór roku, dnia i nocy, a także przy oddychaniu czy chodzeniu. Rytm z pewnością odnajdziemy też w muzyce. Jak ważną rolę pełni? Czy melodia może istnieć bez rytmu? Czy sam rytm jest muzyką? Odpowiemy na te pytania i odkryjemy możliwości, które skrywają dźwięki uwięzione w instrumentach rytmicznych.

5 listopada

godz. 9.00-9.45 – szkoły podstawowe, średnie

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Podczas szczególnej, listopadowej audycji zaprezentujemy piękno muzyki polskiej. Sprawdzimy, co ją wyróżnia i czym inspirowali się polscy kompozytorzy. Wbrew melancholijnej listopadowej aurze zabrzmią ogniste mazurki, skoczne krakowiaki i dostojne polonezy.

10 grudnia

godz. 9.00-9.45 – przedszkola, szkoły podstawowe, średnie

Świąteczne melodie

Co słyszymy w muzyce? Melodia to element, który szczególnie zapada nam w pamięć.

Udowodnimy jednak, że nie tylko utwory melodyjne, ale również te, którym zarzuca się niemelodyjność, mają szanse na powodzenie. Przekonamy się także, czym jest owa melodyjność i co sprawia, że utwór „wpada nam w ucho”. Podczas grudniowego spotkania zagramy i zaśpiewamy zimowe kompozycje.

Projekt UE Facebook Youtube Instagram