85-lecie Koła Gospodyń Wiejskich

85-lecie Koła Gospodyń Wiejskich
W sobotnie popołudnie Koło Gospodyń Wiejskich uroczyście obchodziło swoje 85-lecie, które odbyło się w Tucholskim Ośrodku Kultury.

Panie w sali widowiskowej TOK pojawiły się w licznym gronie. Nie zawiedli też zaproszeni goście. Na uroczystości obecna była Pani Wojewoda – Ewa Mes, Starosta Tucholski – Pani Dorota Gromowska oraz Burmistrz Tucholi – Pan Tadeusz Kowalski. Przedstawiciele władz złożyli Gospodyniom podziękowania i życzenia oraz wręczyli upominki. Pani Zenobia Majka – Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich, przedstawiła sprawozdanie z działalności, a później długo odbierała życzenia i kwiaty od zaprzyjaźnionych Gospodyń. Wręczone zostały także Ordery Serca – Matkom Wsi. Jest to symbol uznania za matczyny trud włożony w wychowanie młodego pokolenia Polaków – Patriotów. Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna, którą uświetnił występ Chóru Cecylia z Bukowca. Śpiew Panów wprowadził biesiadną atmosferę przy suto zastawionych stołach. Można było poczęstować się m.in. macą borowiacką, śliwkami cynamonkami oraz baniami borowiackimi. Za te przysmaki Gospodynie otrzymały PERŁY w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów. Zabawa przebiegała w radosnej i smakowitej atmosferze.

Tutejsze Koło Gospodyń Wiejskich ma bogatą historię. Założycielką była Pani Maria Gulgowska z Kiełpina, która w 1928 roku utworzyła organizację obejmującą wszystkie wsie gminy Tuchola. Panie organizowały kursy gotowania, przetwórstwa warzyw i owoców, prasowania, a także usztywniania kołnierzyków. Wciąż działały coraz prężniej i poszerzały swoją ofertę. W kolejnych latach gospodynie uczyły pieczenia, szycia, robienia na drutach, a także rozprowadzały pisklęta, organizowały pokazy odchowu cieląt i żywienia trzody chlewnej. Kilkakrotnie też zmieniały swoją siedzibę i poszerzały działalność w ramach której można było wziąć udział w szkoleniach z zakresu odchowu drobiu, uprawy warzyw, prześwietlania krzewów owocowych oraz racjonalnego odżywiania dzieci i młodzieży. Panie można zobaczyć w akcji m.in. podczas dożynek oraz Dni Borów Tucholskich, kiedy to prezentują swoje pyszności, a także jak organizują dla dzieci spotkania z gwiazdorem i bale karnawałowe. Ponadto upowszechniają kulturę poprzez twórczość ludową. Obecnie funkcjonują pod nazwą Stowarzyszenie Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Tucholi. Stowarzyszenie ma za zadanie aktywować kobiety w życiu społeczno – politycznym, działać na rzecz poprawy sytuacji społeczno – ekonomicznej rolników, wspierać rozwój kultury i pielęgnować tradycje regionalne.

Pracownicy Tucholskiego Ośrodka Kultury życzą Paniom wszystkiego najlepszego na kolejne lata swojej działalności.

Projekt UE Facebook Youtube Instagram